Tutaj jesteś

Zespół Aspergera – problemy z jedzeniem u dorosłych

27 kwietnia 2022 Lifestyle


Wśród autystycznych zaburzeń u osób dorosłych wymienia się m.in. zespół Aspergera, choć nazwa ta znika z powszechnego użycia i zastępowana jest przez spektrum autyzmu. Osoby borykające się z nim często uważane są za introwertyków oraz mają problemy z nawiązywaniem i utrzymywaniem kontaktów, oraz bliskich relacji. Do objawów schorzenia zalicza się także problemy z koordynacją ruchową, wysławianiem się i poczuciem wyobcowania. W ostatnich latach jako jedne z klasycznych oznak spektrum autyzmu wymieniane są także problemy z jedzeniem u osób dorosłych. Czym się one charakteryzują?

Czym jest spektrum autyzmu i co powoduje jego występowanie u osób dorosłych?

Zgodnie z terminologią medyczną, spektrum autyzmu to łagodna odmiana zachowań autystycznych, która może mieć jednak różne nasilenie. Wpływ na to mają indywidualne predyspozycje pacjenta. Obecne badania medyczne nie wskazują na konkretną przyczynę występowania choroby, jednak do najczęściej wymienianych należą: mutacje genetyczne chromosomów, potencjalne reakcje poszczepienne o silnym nasileniu, infekcje mózgu, uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, zaawansowany wiek ojca w momencie narodzin dziecka, obciążenie organizmu metalami ciężkimi, problemy zdrowotne na etapie życia płodowego, czy też urazy okołopłodowe.

Problemy z jedzeniem u osób dorosłych

Spektrum autyzmu u dorosłych objawia się także problemami z jedzeniem. U osób dorosłych są one bardzo podobne do tych, z którymi na co dzień borykają się dzieci. Przede wszystkim osoby z tym schorzeniem mają skłonności do postępowania zgodnie z góry ustalonym rytuałem oraz nawykami. W związku z tym mogą odmawiać spożywania pokarmu na innej niż zazwyczaj zastawie czy też w innym miejscu. Problemy z przyjmowaniem pokarmu mogą także powodować takie detale jak zmiana sztućców, inne krzesło, zmiana obrusa czy też inne postawienie pozostałych talerzy na stole. To wszystko zaburza świat osoby chorującej na spektrum autyzmu i wynika to z błędów percepcyjnych na etapie odbierania bodźców zewnętrznych. 

Tendencja do spożywania wybranych produktów

U dorosłych z tym schorzeniem można zaobserwować również selektywność pokarmową. Objawia się ona wybiórczym jedzeniem określonych produktów spożywczych, które mają wspólne cechy. Może to dotyczyć podobnego zapachu i wówczas mówimy o nadwrażliwości zapachowej. Osoba dorosła wybiera jedzenie o określonym zapachu i je spożywa, a resztę odrzuca. Druga odmiana selektywności to m.in. spożywanie produktów spożywczych o określonej barwie i kształcie i wówczas mówimy o nadwrażliwości wizualnej. Takie zachowania mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie osoby dorosłej, dlatego powinna ona postawić na przełamywanie tych schematów na bazie terapii psychiatrycznej i behawioralnej, a także na wprowadzenie diety.  

Żywienie ma znaczenie

Bez dwóch zdań żywienie osób dorosłych ze spektrum autyzmu ma znaczenie, a wyrobione nawyki mogą utrudniać im codzienne funkcjonowanie. W ramach leczenia stosuje się także terapię dietetyczną, gdzie jadłospis dostosowywany jest do indywidualnych predyspozycji i preferencji pacjenta. Dietetycy i lekarze w ten sposób przemycają w diecie niezbędne substancje odżywcze, które pacjenci odrzucają w tradycyjnych pokarmach. W tym celu stosowana jest także suplementacja. Osoby dorosłe ze spektrum autyzmu mają tendencję do nadmiernego spożywania fast foodów, pokarmów przetworzonych, a także przekąsek. Warto tego unikać, dzięki czemu pacjentom dużo łatwiej będzie przyjmować inne pokarmy. 

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat pracy z osobami borykającymi się ze spektrum autyzmu? Na stronie Lingwista.lublin.pl znajdziesz wiele istotnych materiałów edukacyjnych, m.in. Studia podyplomowe autyzm i zespół Aspergera w wersji onlinektóre pomogą Ci w pozyskiwaniu wiedzy oraz umiejętności komunikowania się z osobami borykającymi się z podobnymi trudnościami. 

Artykuł sponsorowany

Redakcja obronca.com.pl

Naszą misją jest dostarczanie rzetelnych, aktualnych i praktycznych informacji, które wspierają naszych czytelników w podejmowaniu świadomych decyzji oraz rozwijaniu ich pasji i kariery.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?