Gdy masz dość etatu
Czasami w życiu niektórych z nas przychodzi tak moment, kiedy nie chcemy mieć nad sobą szefa i pragniemy wypłynąć na nieznane, pełne fascynujących przygód wody własnego biznesu.
Wszystko, oczywiście, musi zacząć się od pomysłu na ów biznes. Czy chcemy mieć firmę transportową? Czy może zawsze marzyliśmy o własnym zakładzie stolarskim? Choć możliwości są praktycznie nieograniczone warto zorientować się, czy na rynku, na którym nasza firma będzie dostarczać gotowe dobra lub usługi, jest popyt na tego rodzaju działalność, jakiej chcemy się podjąć.
Zakładanie biznesu
Kiedy zdecydujemy co chcemy robić, pojawia się bardzo istotna kwestia – jak założyć i rozwinąć własną firmę?
Przede wszystkim należy wybrać formę prawną naszej działalności. Możliwości są następujące: jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka cywilna, spółka jawna, spółka partnerska, spółka akcyjna, spółka komandytowa, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.
Po wyborze formy prawnej firmy przychodzi czas na zdecydowanie o formie opodatkowania, która w dużej mierze będzie zależna od zdefiniowanej na początku formy prawnej. I tak możemy wybrać PIT (jednoosobowa działalność gospodarcza, spółki cywilne i osobowe), CIT (rozliczenie osób prawnych), ryczałt ewidencjonowany (osoby fizyczne, spółki cywilne i jawne), kartę podatkową (osoby fizyczne, spółki cywilne przy określonych kryteriach branżowych).
Kolejnym krokiem jest wybranie właściwych kodów PKD (Polskiej Klasyfikacji Działalności Gospodarczej). Może to nie być prostym zadaniem, ale precyzyjne określenie rodzaju działalności gospodarczej pozwoli uniknąć wielu problemów w przypadku ubiegania się o dofinansowania, czy po prostu w toku prowadzenia tej działalności.
Nie każdy urodził się specjalistą do spraw rachunkowości, zatem wybór dobrego biura rachunkowego będzie miało znaczenie z uwagi na konieczność prowadzenia ksiąg i rozliczeń z tytułu prowadzenia działalności.
Aby zarejestrować firmę konieczne jest uzyskanie wpisu do rejestru CEIDG. Rejestracja jest bezpłatna i można ją wykonać w trybie on-line. Ostatnim krokiem będzie założenie konta bankowego oraz wyrobienie sobie pieczęci firmowych.
A co z rozwojem?
Samo założenie i prowadzenie firmy nie gwarantuje sukcesu. Z założenia firmy zakładane są, by generować zyski, a przy tym się rozwijać i kontynuować działalność. Dobra strategia jest w tym wypadku kluczowa.
Jedną z filozofii przyjmowanych przy rozwoju firm jest Kaizen (jap. kai – zmiany, zen – na lepsze), czyli stopniowe, systematyczne wprowadzanie drobnych zmian, ulepszeń, które w długoterminowej perspektywie będą prowadzić do usprawnienia produkcji i zarządzania.
Aby firma prosperowała i mogła rosnąć warto pamiętać o tym, że przybywające zadania trzeba umieć delegować, a więc stworzyć zaufaną kadrę, która będzie dobrze wykonywać swoje obowiązki. Ponadto, warto systematycznie dokonywać przeglądów procesów i eliminować z nich zbędne kroki, by nie komplikować zadań, które można w prosty sposób zrealizować.