Tutaj jesteś

Do czego wykorzystuje się pieczątki imienne?

8 stycznia 2021 Lifestyle pieczątki imienne


Posługiwanie się pieczątką jest powszechnym zjawiskiem, jeśli chodzi o działalność firm oraz prywatną działalność gospodarczą. Dzięki temu małemu narzędziu można szybko podpisać każdy, dowolny dokument – wystarczy przybić pieczątkę zawierającą wszystkie dane i sfinalizować to niekoniecznie czytelnym podpisem.

Jakie mogą być pieczątki imienne?

Wśród pieczątek imiennych zauważyć można mniejsze i większe egzemplarze. Ich cechą wspólną jest skupienie na jednej, konkretnej osobie, która pełni jakąś funkcję. Pieczątka musi zawierać imię i nazwisko, często też funkcję (np. dyrektor, sekretarz, kierownik itd), nazwę zakładu pracy, firmy, instytucji, ewentualnie komórki organizacyjnej. Jeśli dana osoba ma jakiś tytuł naukowy, może, ale nie musi pojawić się on przed nazwiskiem. Pieczątka imienna powinna być czytelna, więc ogranicza się ilość treści do absolutnego minimum – ewentualnie funkcjonują dwie pieczątki, jedna bardziej skomplikowana, druga jedynie z imieniem, nazwiskiem i funkcją. Bywa przeważnie podłużna, prostokątna, ale niekiedy zdarzają się okrągłe szczególnie w instytucjach takich jak sądy, szkoły itd.

Pieczątka dla pracownika i dyrektora

Popularne jest posługiwanie się pieczątkami imiennymi przez osoby prowadzące własną działalność. Takie osoby pełnią ważną funkcję i posługują się własnymi danymi poza nazwą firmy. Może się zdarzyć, że na pieczątce dopisana jest funkcja, ale najczęściej zawiera ona po prostu konfigurację imię, nazwisko plus nazwa firmy.
Inaczej wygląda to w firmach i instytucjach, które zatrudniają więcej osób posługujących się pieczątkami imiennymi. Tam używa się nie tylko danych osobowych, bo nie zawsze są one wystarczające nawet w połączeniu z nazwą firmy. Konieczna bywa funkcja, zaznaczająca, że dana osoba zajmuje się pewną komórką organizacyjną, pełni konkretną rolę w instytucji itd.

Design pieczątek imiennych

Dla zapewnienia maksymalnej czytelności i użyteczności, pieczątki imienne są dość proste. Nie stosuje się tam praktycznie żadnych form graficznych, które byłyby zbędnymi udziwnieniami. Można spotkać się z zaznaczonym brzegiem pieczątki, aczkolwiek taki zabieg występuje niemalże jedynie w przypadku oficjalnie stosowanych pieczęci okrągłych (są one jednak dużo rzadziej potrzebne). Prostokątne, stosowane w standardowych sytuacjach nie mają tego typu dekoracji. Dzięki temu uzyskuje się dużą przejrzystość dokumentu podbitego taką pieczątką i podpisanego przez właściwą osobę za pomocą czytelnego podpisu, ewentualnie tzw. parafki.

Redakcja obronca.com.pl

Naszą misją jest dostarczanie rzetelnych, aktualnych i praktycznych informacji, które wspierają naszych czytelników w podejmowaniu świadomych decyzji oraz rozwijaniu ich pasji i kariery.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?