Adwokat to osoba specjalizująca się w dziedzinie prawa. Ma ona oczywiście niezbędne wykształcenie prawnicze. Odbyła również obowiązkową, trwającą trzy lata aplikację adwokacką, która zakończyła się egzaminem państwowym, uprawniającym do pracy w zawodzie adwokata.
Czym zajmuje się adwokat?
Praca w tym zawodzie polega przede wszystkim na świadczeniu szeroko pojętych usług prawnych, czyli między innymi na udzielaniu pomocy prawnej, sporządzaniu projektów aktów prawnych, pism lub opinii prawnych, reprezentowaniu klienta przed sądem, a także na tworzeniu umów i innych dokumentów posiadających charakter prawny.
W zależności od swojej działalności i często preferencji adwokat może nieco zawęzić swoje pole działania do obsługi wyłącznie osób fizycznych lub prawnych. Jeśli adwokat wybierze obsługę wyłącznie osób prywatnych, to w swojej pracy najczęściej będzie miał do czynienia z prawem rodzinnym, cywilnym oraz karnym. Jego zadaniem będzie nie tylko reprezentowanie klienta podczas spraw sądowych, ale także przygotowywanie stosownych pism oraz pozwów mających na celu ochronę interesu klienta. Natomiast w przypadku obsługi podmiotów prawnych zakres będzie zazwyczaj dotyczył prawa administracyjnego, finansowego oraz handlowego.
Kto może zostać adwokatem?
Aby zostać adwokatem, nie wystarczy tylko ukończyć studia prawnicze. Przepisy prawa wciąż się zmieniają, więc adwokat musi być nieustannie na bieżąco. To wymaga zdyscyplinowania oraz systematyczności w pogłębianiu swojej wiedzy. Dodatkowo kandydat na to stanowisko musi być dokładny oraz mieć umiejętność szybkiego analizowania poszczególnych sytuacji i łączenia ich w całość. Równie ważną cechą takiej osoby jest opanowanie, wiara we własne umiejętności i pewność zajmowanego stanowiska. Adwokat wyznacza sobie cel i do niego uparcie dąży, co często pomaga w wygrywaniu z pozoru trudnych spraw sądowych.
Ile zarabia adwokat?
To ile zarabia adwokat, zależy od wielu czynników. Przede wszystkim od tego, gdzie wykonuje swój zawód – najwięcej zarabiają ci, którzy zdecydowali się otworzyć własną kancelarię adwokacką. Taka osoba, ceniona i polecana w środowisku adwokackim może zarabiać kwoty rzędy nawet kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie. Oczywiście ma tu również znaczenie wielkość miasta i konkurencja, a także dziedzina prawa, w której się specjalizuje. Adwokaci, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę w tym zawodzie, chętnie dołączają do działających już na rynku kancelarii. Nie mogą oni liczyć na wysokie zarobki, ale jest to dobry start, który pozwala na zdobycie cennego doświadczenia.